Wszystkich chętnych z naszej parafii do wzięcia udziału w pracach Synodu zapraszamy na spotkanie w piątek, 12 listopada po Mszy św. wieczornej w salce nad kaplicą. Można odpowiedzi przekazać także pocztą e-mailową : xwoj4360@gmail.com

Odpowiedzi z parafii przekazywane są do dekanatów, a stamtąd  do Sekretariatu Synodu w Kurii Metropolitalnej, potem do Stolicy Apostolskiej.

Każda sesja Soboru Watykańskiego II rozpoczynała się modlitwą Adsumus Sancte Spiritus, zwaną tak od pierwszych słów oryginalnej wersji łacińskiej: „Stoimy przed Tobą, Duchu Święty”, która jest tradycyjnie używana podczas soborów, synodów i innych zgromadzeń Kościoła od setek lat, a jej autorstwo przypisuje się świętemu Izydorowi z Sewilli (ok. 560 – 4 kwietnia 636 rok). Kiedy podejmujemy proces synodalny, modlitwa ta zaprasza Ducha Świętego, aby działał w nas, byśmy byli wspólnotą i ludem łaski. Na czas drogi synodalnej w latach 2021-2023 proponujemy następującą uproszczoną wersję, aby każda grupa lub zgromadzenie liturgiczne mogło łatwiej ją odmawiać.

MODLITWA ZA SYNOD:

ADSUMUS SANCTE SPIRITUS

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty,

zgromadzeni w Imię Twoje,

z Tobą jedynie, który nas prowadzisz.

Zamieszkaj w naszych sercach,

naucz nas drogi, którą mamy iść

i jak mamy nią podążać.

Jesteśmy słabi i grzeszni;

nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład.

Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę,

albo stronniczość wpływała na nasze działania.

Pomóż nam odnaleźć w Tobie naszą jedność,

abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego,

i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy

i tego, co jest słuszne.

O to wszystko prosimy Ciebie,

który działasz w każdym miejscu i czasie,

w komunii Ojca i Syna,

Ks. Ryszard Honkisz

Tematy do omówienia:

1. ROZEZNAWANIE I PODEJMOWANIE DECYZJI
  2. a) Jakie metody i procesy stosujemy w podejmowaniu decyzji i jak je można ulepszyć?
  3. b) Jak krzewimy branie udziału w podejmowaniu decyzji w strukturach hierarchicznych?
  4. c) Czy nasze metody podejmowania decyzji pomagają nam słuchać całego Ludu Bożego?
  5. d) Jaki jest związek między konsultacją a podejmowaniem decyzji i jak to realizujemy w praktyce?
  6. e) Jakich narzędzi i procedur używamy, aby promować przejrzystość i możliwość rozliczenia (jak możemy wzrastać we wspólnotowym rozeznawaniu duchowym)?